niedziela, 20 stycznia 2013

Biopunktura - innowacyjna metoda leczenie bólu

Biopunktura   - metoda, która pojawiła się w oparciu o akupunkturę, terapię neuronalną i homeopatię. Łączy doświadczenia medycyny Wschodu i Zachodu.

Biopunktura to leczenie poprzez  podskórne wprowadzenie leczniczych produktów biologicznych, w ultra-niskich dawkach, do określonych punktów na ciele.

Podawane leki wykazują działanie lecznicze, nie tylko poprzez ich właściwości, ale również ze względu na ich działanie pośrednie - regulację układu neuroendokrynnego i stymulację procesów immunologicznych.


Zastosowanie biopunktury wskazuje na dodatkowe korzyści. Lek może być dostarczony blisko narządów docelowych. Czasami leki podaje się bezpośrednio do obszaru  bólu, np.staw, podskórnie lub do tkanki narządów (wątroby, płuc, itp.). O rodzaju terapii zawsze decyduje lekarz, po wcześniejszej ocenie stanu klinicznego pacjenta.

Metoda ta stosowana jest w terapiach wielu przewlekłych schorzeń,np:

  • W miarę starzenia się organizmu krążek międzykręgowy ulega naturalnym zmianom morfologicznym, które zwiększają jego podatność na patologię, a tym samym dają początek objawom bólowym. Zmiany te polegają na wysychaniu krążka, zmianach w ilości kolagenu i elastyny, krążek staje się bardziej włóknisty, zaciera się różnica między pierścieniem włóknistym a jądrem miażdżystym. Zaburzona zostaje funkcja jądra miażdżystego, polegająca na  równomiernym rozkładaniu ciśnienia na pierścień włóknisty a ten z kolei, ze względu na te nieprawidłowo działająjce siły, zniekształca się, ulega uszkodzeniom, pojawiają się szczeliny. Wiele z tych zmian może przebiegać bezobjawowo, ponieważ dwie trzecie wewnętrzne dysku i jądro miażdżyste nie mają unerwienia. Jednak bardzo często zmianom tym towarzyszy ból zarówno dyskogenny jak i związany z punktami spustowymi w mięśniach, co z kolei związane jest z nieprawidłową pozycją i ruchami ciała a także porą dnia.
  • Periarthritis jest chroniczną chorobą dotykającą głównie ludzi starszych. Pacjenci skarżą się na ograniczenie ruchomości stawu, głównie odwodzenia i rotacji zewnętrznej, bóle barku promieniujące do szyi i kończyny górnej, trzaski w stawie podczas wykonywania ruchów. Diagnoza zmian zwyrodnieniowych stawu ramiennego obejmuje grupę patologicznych zmian w obrębie torebki stawowej, tkanek okołostawowych, szczególnie kaletki podbarkowej, przyczepu ścięgnistego głowy długiej mięśnia dwugłowego, ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. Standardowa terapia opiera się na zastosowaniu niesterydowych i sterydowych leków przeciwzapalnych, których stosowanie ma określone przeciwwskazania i skutki uboczne.
  • Zespoły bólowe kręgosłupa są opisywane jako „katastrofa naszego wieku”. Występują bowiem tak często, że można je uznać za zjawisko niemal normalne, jak przeziębienie czy próchnicę zębów. Globalnie 80% ludzi odczuwa epizodycznie bądź w sposób przewlekły ból dolnej części pleców w ciągu całego życia. Przebieg charakteryzują: epizodyczne występowanie, utrzymywanie się objawów i ich zaostrzenia, nawrotowość i przewlekłość.Czynniki mechaniczne takie jak podnoszenie – częste lub ciężkich przedmiotów, narażenie całego ciała na wibracje, jak podczas prowadzenia samochodu, częste pochylanie się lub skręcanie tułowia, albo długotrwałe pozostawanie w tych pozycjach, przeciążenia posturalne, czyli duże obciążenie kręgosłupa lub niewygodne pozycje, zwiększają 4-5-krotnie ryzyko wystąpienia zespołów bólowych  kręgosłupa. Wachlarz metod oferowanych pacjentom z zespołem bólowym kręgosłupa jest bardzo szeroki i zróżnicowany, a wybór metody terapii zależy od upodobań leczącego. Neurochirurg ma najwięcej przypadków, nadających się do leczenia operacyjnego. Lekarz czy fizjoterapeuta stosujący środki oddziaływania z zakresu termoterapii, elektroperapii, masażu, zabiegów mobilizacji i manipulacji czy stosujący ćwiczenia będzie zalecać metody z tej dziedziny, w której ma doświadczenie i pozytywne wyniki. Powszechne jest stosowanie leków znieczulających, sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych we wstrzyknięciach czy przy zastosowaniu jonoforezy.
Biopunktura - zapraszamy, rejestracja telefoniczna:

Remedium - Gabinet Medycyny Funkcjonalnej w Jastrzębiu Zdroju,
ul.Wrocławska 8 (PU-728), tel.32/434 00 16 lub 696 567 078

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz